Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG60022
Prices are only visible after login.
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
Short information
- Order number: : LG60022
- IP Code: 65
- Housing Color: white
- Warranty: 2 years
IP Code
IP 65
Warranty
2 years
ARC remote control for Z10 emergency lights Normally, escape route... more
Product information "Emergy/Exita AST Remote"
ARC remote control for Z10 emergency lights
Normally, escape route luminaires are mounted at a height of more than 2.1 m, which makes them difficult to access for service technicians without a ladder. For emergency lights with a test button this must be pressed by hand to perform the weekly function test. Using the ARC remote control, this test can be performed conveniently from the ground. The infrared remote control is suitable for all lights of the Z10 Safety series, whether with a manual test or AST (Advanced Self Test).
Features:
- Manual test function
- On / Off auto self-test function (AST)
- battery test
- AST Check
Related links to "Emergy/Exita AST Remote"
Technical Details:
| Ambient Temperature (TA): | 0°C - 45°C |
| Storage Temperature: | 0°C - 50°C |
| IP Class: | 65 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | Polycarbonat |
| Testing Facility: | manuell |
| Battery Warranty: | 3 |
| Discharge Duration: | ≥3 h |
| Battery Type: | Li-Ion |
| Battery Current: | 2500 mA |
| Battery Charge Duration: | 8 h |
| Initial Charge Duration: | 16 h |
| Charging Power Consumption: | 3 W |
| Luminous Flux in Battery Mode: | 170 lm |
| Warranty | 2 years |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405499090 |
| Certifications | CE |
| Barcode: | 4260733770205 |
| Infraredfernbedienung für Z10 Safety Serie | |
| Infrared remote control for Z10 safety series | |
| Dauerbetrieb: 3W/Lademodus 5W max. | |
Viewed


