Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG14406W
Prices are only visible after login.
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
Short information
- Order number: : LG14406W
- Luminous Flux: 5500 lm
- Power Draw: Power Select (30, 40, 50 W)
- Light Color: CCT Select (3000, 4000, 5000 K)
- Input Current: AC 200-240V, 50/60Hz, DC 115-320V
- Color Rendering Index (CRI): ≥80 Ra
- IP Code: 20
- Beam Angle: 80°
- LED-Chip: MTC SMD 2835
- Housing Color: white
- Dimensions: 1483x67x73 mm
- Warranty: 3 years
Luminous Flux
5500
lm
Power Draw
50 W
Light Color
3000, 4000, 5000 K
CCT Select
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>80 Ra
IP Code
IP 20
Beam Angle
80°
mounting type
Light Direction
Dimensions
(LxBxH) in mm
1483x67x73
Warranty
3 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
Linear low UGR LED batten light Low galre rating for computer work station... more
Product information "TAGIRA UGR LINE 50-830-850-4500LM max."
Linear low UGR LED batten light
- Low galre rating for computer work station UGR<19
- Power Select: 30, 40, 50W switchable Multilumen: (3300lm, 4000lm, 4500lm) max. 110lm/W
- CCT-Select: switchable light colours: 3000K, 4000K, 5000K
- Direct surface mounting or suspendet via 2 steel ropes.
Applications:
School, Kindergarden, Meeting Rooms, Hallways, Shop, Counter, Magzines, Education
Related links to "TAGIRA UGR LINE 50-830-850-4500LM max."
Technical Details:
| Luminous Flux: | 5500 lm |
| Light Yield: | 110 lm/W |
| Light Temperature: | 3000, 4000, 5000 K |
| Light Color: | CCT Select |
| Color Rendering Index: | ≥80 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <4 |
| Beam Angle: | 80 ° |
| Unified Glare Rating (UGR): | 19 |
| Light Emission: | downward |
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | "Power Select" |
| LED-Chip Manufacturer: | MTC |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Number of LED: | 320 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Input Current: | AC 200-240V, 50/60Hz, DC 115-320V |
| Power Consumption: | Power Select (30, 40, 50 W) |
| Contains Driver: | |
| Driver Manufacturer: | Litegear |
| Power Factor (PF): | >0.9 |
| Input Driver: | cable with flying leads |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | Terminal |
| Switching Cycles: | >50.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Ambient Temperature (TA): | -25°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -40°C - 70°C |
| Dimensions: | 1483x67x73 mm |
| Mounting: | Decke,Deckenabhängung |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 20 |
| IK Code: | 08 |
| Housing Color | white |
| Housing Color (RAL Code): | similar 9016 |
| Housing Material: | Stahlblech + plastic |
| Coating: | powder-coated |
| Special Feature of Housing: | Rasterleuchte |
| Cover: | frost mit Raster |
| Net Weight: | 1394 g |
| Type of Packaging: | box |
| Dimensions of Packaging: | 1495x70x80 |
| Weight incl. Packaging: | 1.69 kg |
| Content Master Package: | 6 |
| Dimensions of Master Package: | 1510x155x260 mm |
| Weight Master Package: | 10,74 kg |
| Product Line: | Essential Line |
| Warranty | 3 years |
| Operating Hours: | >50.000 h L80/B20 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405499090 |
| Certifications | CE,LM80 |
| Barcode: | 4250557826400 |
| Elegante, modulare Balkenleuchte für Büros | |
| Für Bildschirmarbeitsplätze geeignet | |
Available downloads:
- Download (30W_3000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (30W_4000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (30W_5000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (40W_3000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (40W_4000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (40W_5000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (50W_3000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (50W_4000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
- Download (50W_5000K) LG14406W_TAGIRA UGR LINE 50_830_850_4500LM max. (.ldt)
Viewed






