Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Lifud LF-GSD040YG DALI-2 dual white / CW + WW / 2 Ausgänge
Order number: LG51333
Prices are only visible after login.
Availability: Only on Request. Estimated delivery time more than 8 weeks.
Short information
- Order number: : LG51333
- Power Draw: 20 W
- Input Current: AC 220-240V, 300mA, 47/63Hz, DC 310-340V
- IP Code: 20
- Housing Color: white
- Dimensions: 127x81x32 mm
- Warranty: 5 years
Power Draw
20 W
IP Code
IP 20
mounting type
Dimensions
(LxBxH) in mm
127x81x32
Warranty
5 years
Dali 2 LED Power Supply Constant current DC output LED driver with multi level... more
Product information "Lifud LF-GSD040YG DALI-2 dual white / CW + WW / 2 Ausgänge"
Dali 2 LED Power Supply
Constant current DC output LED driver with multi level selectable output current by dip switch. DALI-DT8 interface and push dim dimming.
high efficiency up to 84%, with the fanless design for LED indoor lighting
Applications:
LED office lighting
LED architectural lighting
LED panel and downlighting
Features
? DALI or PUSH dimming (logarithmic or linear dimming curve selectable on DALI interface)
? Constant current output and output current adjustable via DIP switch
? Built-in active PFC function
? Standby power consumption <0.5W
? CCT change: 2700-6500K
? IP20
? Suitable for Class II light fixtures
? 5-year warranty (please refer to the warranty condition)
Related links to "Lifud LF-GSD040YG DALI-2 dual white / CW + WW / 2 Ausgänge"
Technical Details:
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | DALI,Push-Dim,DALI-2 |
| Input Current: | AC 220-240V, 300mA, 47/63Hz, DC 310-340V |
| Power Consumption: | 20 W |
| Driver Manufacturer: | Lifud |
| Power Factor (PF): | >0.9 |
| Input Driver: | terminal |
| Output of Driver: | DC 9-42V, 550-1050mA |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Ambient Temperature (TA): | -30°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -30°C - 80°C |
| Dimensions: | 127x81x32 mm |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 20 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | plastic |
| Special Feature of Housing: | Selectable output current |
| Net Weight: | 219 g |
| Type of Packaging: | none |
| Weight incl. Packaging: | 0.244 kg |
| Content Master Package: | 48 |
| Dimensions of Master Package: | 385x285x210 mm |
| Weight Master Package: | 11,7 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >50.000 h TC<80°C |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 8504408390 |
| Certifications | CE,TÜV,ENEC,SELV |
| Barcode: | 4250557825939 |
| für Panels, Downlights mit Power sowie CCT Select | |
| Current select: 550-1050 (50 steps) | |
| DALI DT8 Dual white | |
Viewed

