Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Kompakter Driver für Panel und Downlights Triac Dim
Order number: LG50370
Short information
- Order number: : LG50370
- Power Draw: Power Select (26,6-39,9W W)
- Input Current: AC 198-264V, 230mA, 50/60Hz
- IP Code: 20
- Housing Color: white
- Dimensions: 132,5x44x30 mm
- Warranty: 5 years
Power Draw
40 W
IP Code
IP 20
mounting type
Dimensions
(LxBxH) in mm
132,5x44x30
Warranty
5 years
The driver may only be replaced by qualified persons
Universal LED driver for downlights and panels Power select: variable... more
Product information "Kompakter Driver für Panel und Downlights Triac Dim"
Universal LED driver for downlights and panels
- Power select: variable output current in 4 steps selectable:700, 800, 950,1050mA
- max. 40W (26,6-39,9W)
- perfect for dimming panels and downlights
- flickerfree
- Dimming: trailing or leading edge 10-100%
- Safety norms: EN61347-1:2015,EN61347-2-13:2014/A1:2017,EN62493:2015,AS/NZSIEC61347.2.13:2013, AS/NZS 61347.1:2016
- EMC Standards: EN61347-1:2015,EN61347-2-13:2014/A1:2017, ,EN62493:2015,AS/NZSIEC61347.2.13:2013, AS/NZS 61347.1:2016
- Efficiency: 86%
Related links to "Kompakter Driver für Panel und Downlights Triac Dim"
Technical Details:
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | "Triac Phasenan-/abschnitt" |
| Input Current: | AC 198-264V, 230mA, 50/60Hz |
| Power Consumption: | Power Select (26,6-39,9W W) |
| Driver Manufacturer: | KGP |
| Power Factor (PF): | >0.92 |
| Input Driver: | terminal |
| Output of Driver: | DC 27-38V, 700-1050mA |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | Terminal |
| Electrical Protection Class: | II |
| Ambient Temperature (TA): | -20°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -40°C - 50°C |
| Dimensions: | 132,5x44x30 mm |
| Montageart: | recessed |
| IP Class: | 20 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | plastic |
| Special Feature of Housing: | ohne Zuentlastung |
| Net Weight: | 197 g |
| Weight incl. Packaging: | 0.22 kg |
| Content Master Package: | 75 |
| Dimensions of Master Package: | 450x240x200 mm |
| Weight Master Package: | 14,78 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Customs Tariff Number: | 8504408390 |
| Certifications | CE,ENEC,SELV |
| Power Select: 700-1050mA in 4 Schritte | |
| perfect for LED panels and downlights | |
| max. driver on 16A breaker: B Type: 7,C Type: 11 | |
Viewed




