Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Kompakter DALI-2 DT8 dual white Treiber NFC
Order number: LG50377
Prices are only visible after login.
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
Short information
- Order number: : LG50377
- Power Draw: 50 W
- Input Current: AC 198-264V, 290mA, 50/60Hz, DC 180-280V
- IP Code: 20
- Housing Color: white
- Dimensions: 97x43x30 mm
- Warranty: 5 years
Power Draw
50 W
IP Code
IP 20
mounting type
Dimensions
(LxBxH) in mm
97x43x30
Warranty
5 years
DALI 2 DT8 LED constant current driver LED power supply with multi-constant... more
Product information "Kompakter DALI-2 DT8 dual white Treiber NFC"
DALI 2 DT8 LED constant current driver
LED power supply with multi-constant current output, which can be limited in power via app and NFC communication.
It also features Push Dim (power selection) and Push CCT (colour selection).
Applications:
Office lighting, downlights, architectural lighting, LED panels.
Product description:
- DALI 2 driver with Push Dim and Push CCT
- Constant current output and output current adjustable via app/NFC
- Standby power consumption <0.5W
- CCT change: 2700-6500K
- IP20
- Suitable for Class II luminaires (can also be used as Class I)
- 5-year warranty (please note the warranty conditions
Related links to "Kompakter DALI-2 DT8 dual white Treiber NFC"
Technical Details:
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | DALI,Push-Dim,DALI-2 |
| Input Current: | AC 198-264V, 290mA, 50/60Hz, DC 180-280V |
| Power Consumption: | 50 W |
| Driver Manufacturer: | KGP |
| Power Factor (PF): | >0.97 |
| Input Driver: | terminal |
| Output of Driver: | DC 2,5-45V, 300-1050mA |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Ambient Temperature (TA): | -25°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -20°C - 90°C |
| Dimensions: | 97x43x30 mm |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 20 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | plastic |
| Special Feature of Housing: | Selectable output current |
| Net Weight: | 152 g |
| Type of Packaging: | none |
| Dimensions of Packaging: | 410x233x225 |
| Weight incl. Packaging: | 0.173 kg |
| Content Master Package: | 112 |
| Dimensions of Master Package: | 410x233x225 mm |
| Weight Master Package: | 19,36 kg |
| Product Line: | Premio Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >75.000 h TC<85°C |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 8504408390 |
| Certifications | CE,TÜV,ENEC,SELV |
| Output current can be set via NFC in 1 mA steps | |
Viewed




