Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Kompakter DALI-2 Treiber
Order number: LG50381
Short information
- Order number: : LG50381
- Power Draw: 35 W
- Input Current: AC 198-264V, 230mA, 50/60Hz, DC 180-280V
- IP Code: 20
- Housing Color: white
- Dimensions: 98x44x23 mm
- Warranty: 5 years
Power Draw
35 W
IP Code
IP 20
mounting type
Dimensions
(LxBxH) in mm
98x44x23
Warranty
5 years
Dali 2 LED Power Supply Constant current DC output LED driver with multi level... more
Product information "Kompakter DALI-2 Treiber"
Dali 2 LED Power Supply
Constant current DC output LED driver with multi level selectable output current by dip switch. DALI- interface and push dim dimming.
high efficiency up to 84%, with the fanless design for LED indoor lighting
Applications:
LED office lighting
LED architectural lighting
LED panel and downlighting
Features
? DALI or PUSH dimming
? Constant current output and output current adjustable via DIP switch
? Built-in active PFC function
? Standby power consumption <0.5W
? IP20
? Suitable for Class II light fixtures
? 5-year warranty (please refer to the warranty condition)
Related links to "Kompakter DALI-2 Treiber"
Technical Details:
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | DALI,Push-Dim,DALI-2 |
| Input Current: | AC 198-264V, 230mA, 50/60Hz, DC 180-280V |
| Power Consumption: | 35 W |
| Driver Manufacturer: | KGP |
| Power Factor (PF): | >0.98 |
| Input Driver: | terminal |
| Output of Driver: | DC 9-45V, 350-700mA |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Ambient Temperature (TA): | -20°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -20°C - 80°C |
| Dimensions: | 98x44x23 mm |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 20 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | plastic |
| Special Feature of Housing: | Selectable output current |
| Net Weight: | 92 g |
| Type of Packaging: | none |
| Dimensions of Packaging: | 398x230x130 |
| Weight incl. Packaging: | 0.173 kg |
| Content Master Package: | 100 |
| Dimensions of Master Package: | 398x230x130 mm |
| Weight Master Package: | 9,56 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >75.000 h TC<75°C |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 8504408390 |
| Certifications | CE,TÜV,ENEC,SELV |
| Output current can be set via NFC in 1 mA steps | |
Viewed




