Product information "ESTELLA STYLE 60-840-7800LM DALI 2.0 DIM BK"
Suspended LED office luminaire
Very low glare rating UGR<17, perfect for office applications.
Litegear® Estella Style is a attractive stylish suspended luminaire for office, customer services, sales areas. High energy saving up to 55% compared to similar luminaires. Smooth up/down light distribution 30W up and 30W down. Dali dimming driver and long LED lifespan. Stylish, böack or white aluminum housing for good heat dissipation. Elegant aluminum frame Incl. suspension wire Set and transparent power cable 120cm.
technical details:
- 50% up light and 50% downlight 130lm/W
- Dali 2.0 Push dimming
- power cable and suspensions length: 120cm incl. canopy terminal box
Related links to "ESTELLA STYLE 60-840-7800LM DALI 2.0 DIM BK"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 7800 lm |
| Light Yield: | 130 lm/W |
| Light Temperature: | 4000 K |
| Light Color: | neutralwhite |
| Color Rendering Index: | ≥81 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <4 |
| Beam Angle: | 90 ° |
| Unified Glare Rating (UGR): | 17 |
| Light Emission: | upward/downward |
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | DALI,Push-Dim |
| LED-Chip Manufacturer: | Lumileds |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Number of LED: | 468 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Glow Wire Test 650°C/30s |
| Input Current: | AC 200 - 240V, 50/60Hz |
| Power Consumption: | 60 W |
| Contains Driver: | |
| Driver Manufacturer: | Boke |
| Power Factor (PF): | >0.9 |
| Input Driver: | terminal |
| Output of Driver: | DC 2-42V, 1650mA |
| CC/CV: | CC |
| Input Lamp: | Terminal |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Ambient Temperature (TA): | -25°C - 40°C |
| Storage Temperature: | -25°C - 50°C |
| Dimensions: | 1200x28x64 mm |
| Mounting: | Decke |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 20 |
| IK Code: | 02 |
| Housing Color | black |
| Housing Color (RAL Code): | similar 9005 |
| Housing Material: | aluminum |
| Coating: | powder-coated |
| Special Feature of Housing: | UGR<17 |
| Cover: | prismatic |
| Net Weight: | 6540 g |
| Type of Packaging: | box |
| Weight incl. Packaging: | 8.46 kg |
| Content Master Package: | 1 |
| Dimensions of Master Package: | 1310x350x110 mm |
| Weight Master Package: | 8,46 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >60.000 h L80/B10 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405499090 |
| Certifications | CE,ENEC |
| Barcode: | 4250557824598 |
| Lichtaustritt: 50% nach oben, 50% nach unten | |
| light distribution: 50% up, 50% down | |
| Inkl. Anschlussrosette, incl. terminal box | |
| Photobiological Sefety EN62471: RG1 | |
| Dimmbar: Dali Push dim | |
Rechteckige LED-Pendelleuchte in flacher Panelform mit direktem- & indirektem Lichtaustritt,... more
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Temperaturbereich: -25°C - 40°C
Lichtstrom: 7800 lm
LED-Leistung: 60 W
Leuchten-Lichtausbeute: 130 lm/W
Farbtemperatur: 4000 K
Lichtfarbe: neutralwhite
Farbwiedergabeindex (Ra): >81
Farbtoleranz (SDCM): <4
Abstrahlwinkel: 90°
UGR: 17
Lichtaustritt: direkt
Maße: 1200x28x64 mm
Montageart: Aufbau (Decke)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK02
Außenfarbe: black (9005)
Gehäusematerial: Aluminium
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: prismatisch
Nettogewicht: 6540 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B10): 60000 h
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Lichtstrom: 7800 lm
LED-Leistung: 60 W
Farbtemperatur: 4000 K
Lichtfarbe: neutralwhite
Farbwiedergabeindex (Ra): >81
Farbtoleranz (SDCM): <4
Abstrahlwinkel: 90°
UGR: 17
Lichtaustritt: direkt
Maße: 1200x28x64 mm