Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG12060
Available soon
Short information
- Order number: : LG12060
- Luminous Flux: 720 lm
- Power Draw: 8 W
- Light Color: CCT Select (2700, 3000, 4000, 5700 K)
- Color Rendering Index (CRI): ≥90 Ra
- IP Code: 20 (44 room side)
- Beam Angle: 38°
- LED-Chip: SMD 2835
- Housing Color: black
- Dimensions: 90x25 mm
- Cut-Out Dimensions: 68-75 mm
- Warranty: 5 years
Luminous Flux
720
lm
Power Draw
8 W
Light Color
2700, 3000, 4000, 5700 K
CCT Select
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>90 Ra
IP Code
IP 20
IP Class Room Side
IP 44
room side
Beam Angle
38°
mounting type
Light Direction
Dimensions
(ØxH) in mm
90x25
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
very flat recessed LED luminaire compact dimensions, robust housing... more
Product information "BREVIA SWING MKII 8-927-957-720lm Triac Dim GST-18 Terminal Box"
very flat recessed LED luminaire
- compact dimensions, robust housing made of aluminum just 24mm high
- selectable CCT color via switch: 2700/3000/4000/5700K BI-color COB with high CRI >90
- flickerfree light
- widely protected against dust and humidity (frontside IP44)
- dimmable via TRIAC: trailing- or leading edge dimming
- Suitable for 68-75mm cutouts
- Easy installation via included connection terminal with relief
- built-in LED driver
- tiltable light beam +/-10°
- available in 3 different housing colors: black, white, satin-nickel
Applications:
- Entrance hall, sanitary facilities, offices, living rooms, hotel, shop
Related links to "BREVIA SWING MKII 8-927-957-720lm Triac Dim GST-18 Terminal Box"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 720 lm |
| Light Yield: | 94 lm/W |
| Light Temperature: | 2700, 3000, 4000, 5700 K |
| Light Color: | CCT Select |
| Color Rendering Index: | ≥90 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <4 |
| Beam Angle: | 38 ° |
| Light Emission: | downward |
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | "Triac Phasenan-/abschnitt" |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Power Consumption: | 8 W |
| Contains Driver: | |
| Driver Manufacturer: | Litegear |
| Input Driver: | Stecker GST-18 |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | Stecker |
| Switching Cycles: | >50.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Loop-Through Cabling: | |
| Ambient Temperature (TA): | -10°C - 35°C |
| Storage Temperature: | -20°C - 50°C |
| Dimensions: | 90x25 mm |
| Installation Depth: | 26 mm |
| Cut-Out Dimensions: | 68-75 mm |
| Mounting: | Decke |
| Montageart: | recessed |
| Pivot Range tilt: | 60 ° |
| IP Class: | 20 (44 room side) |
| IK Code: | 06 |
| Housing Color | black |
| Housing Material: | Aluminium/PC |
| Coating: | powder-coated |
| Special Feature of Housing: | Terminalbox |
| Cover: | Lens |
| Net Weight: | 230 g |
| Type of Packaging: | box |
| Weight incl. Packaging: | 0.28 kg |
| Content Master Package: | 48 |
| Dimensions of Master Package: | 410x315x360 mm |
| Weight Master Package: | 13 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >54.000 h L80/B50 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 94051190 |
| Certifications | CE |
| externer Treiber + Terminal Box mit Wieland® GST18 | |
| Power Select: 5/8W max. 94lm/w @ 5W/CRI90 | |
| dimmbar mediums Phasenan- / -abschnitt Dimmer | |
| CCT select: 2700K, 3000K, 4000K, 5700K | |
Runder LED-Einbauspot mit wählbarer Lichtfarbe und hoher Farbwiedergabe für 72-76mm Deckenausschnitt more
Runder LED-Einbauspot mit wählbarer Lichtfarbe und hoher Farbwiedergabe für 72-76mm Deckenausschnitt
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Deckenausschnitt: 68-75 mm
Einbautiefe: 26 mm
Temperaturbereich: -10°C - 35°C
Lichtstrom: 720 lm
LED-Leistung: 8 W
Leuchten-Lichtausbeute: 94 lm/W
Farbtemperatur: 2700, 3000, 4000, 5700 K
Lichtfarbe: CCT Select
Farbwiedergabeindex (Ra): >90
Farbtoleranz (SDCM): <4
Abstrahlwinkel: 38°
Lichtaustritt: direkt
Maße: 90x25 mm
Montageart: Einbau (Decke)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20 (IP44 raumseitig)
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK06
Außenfarbe: black
Gehäusematerial: Aluminium/PC
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: Linse
Nettogewicht: 230 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B50): 54000 h
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Deckenausschnitt: 68-75 mm
Einbautiefe: 26 mm
Temperaturbereich: -10°C - 35°C
Lichtstrom: 720 lm
LED-Leistung: 8 W
Leuchten-Lichtausbeute: 94 lm/W
Farbtemperatur: 2700, 3000, 4000, 5700 K
Lichtfarbe: CCT Select
Farbwiedergabeindex (Ra): >90
Farbtoleranz (SDCM): <4
Abstrahlwinkel: 38°
Lichtaustritt: direkt
Maße: 90x25 mm
Montageart: Einbau (Decke)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20 (IP44 raumseitig)
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK06
Außenfarbe: black
Gehäusematerial: Aluminium/PC
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: Linse
Nettogewicht: 230 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B50): 54000 h
Viewed






