SATURNA PRO HighBay 100-200-840-40000LM DALI D4i Dim UGR20-25 BEG 200lm/W Zhaga Book 18 Adapter
LG13278
Prices are only visible after login.
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
  • LG13278
  • Luminous Flux: 40000 lm
  • Power Draw: Power Select (100,120, 140,160,180,200 W)
  • Light Color: neutralwhite (4000 K)
  • Input Current: AC 100-277V, 0,25-1mA, 50/60Hz
  • Color Rendering Index (CRI): ≥80 Ra
  • IP Code: 66
  • Beam Angle: 90°
  • LED-Chip: Liteon SMD 5050
  • Housing Color: grey
  • Dimensions: 390x134 mm
  • Warranty: 5 years
Luminous Flux
40000
lm
Power Draw
200 W
Light Color
4000 K
neutralwhite
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>80 Ra
IP Code
IP 66
Beam Angle
90°
mounting type
Light Direction
Dimensions
(ØxH) in mm
390x134
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
Professional LED high-bay luminaire with maximum efficiency and DALI dimming  ... more
Professional LED high-bay luminaire with maximum efficiency and DALI dimming
LED high-bay luminaire with low glare thanks to an optimized multi-lens with a 90° beam angle.
• DALI 2 D4i ballast with additional output voltage: 12V DC 50mA, e.g., for sensors via Zhaga Book 18 interface or cable
• Dimmable via DALI Push Dim
• High system performance: maximum 205 lm/W
• Liteon SMD5050 LED chips
• Highly efficient aluminum heat sink with a smooth, easy-to-clean surface.
• Zhaga Book 18 adapter interface and control cable
• Power selector switch: 100, 120, 140, 160, 180, 200W
  • Can replace dischargelamps from 250W HIT to 1000W HQL
Applications:
Technical Details:
Luminous Flux: 40000 lm
LED Output: 200 W
Light Yield: 205 lm/W
Light Temperature: 4000 K
Light Color: neutralwhite
Color Rendering Index: ≥80 Ra
Color Consistency (SDCM): <5
Beam Angle: 90 °
Unified Glare Rating (UGR): 22
Light Emission: downward
Dimmable: ja
Method of Dimming: 0-10V,DALI,Push-Dim
LED-Chip Manufacturer: Liteon
LED-Chip: SMD 5050
Number of LED: 400
Ignition Time: <0,5 s
Glow Wire Test 650°C/30s ja
Power Consumption: Power Select (100,120, 140,160,180,200 W)
Contains Driver: ja
Power Factor (PF): >0.96
Input Driver: cable with flying leads
Output of Driver: DC 140-260V
CC/CV: CC
Output Current Adjustable: ja
Input Lamp: terminal
Switching Cycles: >100.000
Electrical Protection Class: I
Ambient Temperature (TA): -40°C - 55°C
Storage Temperature: -40°C - 70°C
Dimensions: 390x134 mm
Mounting: Decke
Montageart: surface mounted
IP Class: 66
IK Code: 10
Housing Color grey
Housing Color (RAL Code): similar 9006
Housing Material: Aluminium ADC12 +PC Linse
Coating: powder-coated
Special Feature of Housing: Zhaga Book 18 Sockel
Cover: Lens
Net Weight: 3550 g
Type of Packaging: box
Dimensions of Packaging: 410x410x150
Weight incl. Packaging: 4.37 kg
Content Master Package: 1
Dimensions of Master Package: 410x420x160 mm
Weight Master Package: 4,37 kg
Product Line: Premio Line
Warranty 5 years
Operating Hours: >100.000 h L80/B10
Disposal Obligation: ja
Customs Tariff Number: 9405119090
Certifications CE,LM80
Barcode: 4250557827575
Power Select: 100, 120, 140, 160, 180, 200W
TGIC Beschichtung/Coating, RG1, THD<15%
UGR <19 mit 60° Linse, 205lm/W max @100W
Dali 2 DIM 12V DC Ausgang für Sensor Zhaga Book 18