Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG59096
Available from 04/2026
Prices are only visible after login.
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
Short information
- Order number: : LG59096
- Luminous Flux: 4800 lm
- Power Draw: Power Select (28,32,36,40 W)
- Light Color: CCT Select (3000,4000, 5000 K)
- Input Current: AC 220-240V, 50/60Hz
- Color Rendering Index (CRI): ≥90 Ra
- IP Code: 40 (40 room side)
- Beam Angle: 90°
- LED-Chip: SMD 2835
- Housing Color: white
- Dimensions: 620x620x30 mm
- Warranty: 5 years
Luminous Flux
4800
lm
Power Draw
40 W
Light Color
3000,4000, 5000 K
CCT Select
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>90 Ra
IP Code
IP 40
IP Class Room Side
IP 40
room side
Beam Angle
90°
mounting type
Light Direction
Dimensions
(LxBxH) in mm
620x620x30
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
LED Backlight Panel Litegear® Lucello LED-Panel for German grid ceilings 62,5 x... more
Product information "Lucello Multi-CCT BL-Panel 6262-40-830/850-4800LM BAP UGR 19"
LED Backlight Panel
Litegear® Lucello LED-Panel for German grid ceilings 62,5 x 62,5cm
For computer workstations - suitable according to EN 12464-1 for screens with high luminance!
- Very low power consumption and high system efficency: 120lm/W @CRI90
- Power Select: electronic driver with select able output power: 28, 32, 36, 40W
- CCT Select: select able light colour by switch on the panel backside: 3000, 4000, 5000 Kelvin
- Replacment for traditional troffer lights: 4 x 18W T8 flourescent tubes
- excellent price/performance ratio, fast ROI
- Diffusor made from UV stabilized PS
- wide beam angle and very uniform light distribution
Applications:
Shops, corridors, production areas, storage rooms, warehouse, dressing rooms, health club, Fitness, meeting rooms, school
Related links to "Lucello Multi-CCT BL-Panel 6262-40-830/850-4800LM BAP UGR 19"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 4800 lm |
| LED Output: | 40 W |
| Light Yield: | 120 lm/W |
| Light Temperature: | 3000,4000, 5000 K |
| Light Color: | CCT Select |
| Color Rendering Index: | ≥90 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <6 |
| Beam Angle: | 90 ° |
| Unified Glare Rating (UGR): | 19 |
| Light Emission: | downward |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Input Current: | AC 220-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption: | Power Select (28,32,36,40 W) |
| Contains Driver: | |
| Driver Manufacturer: | Micromile MM-2092C-1050-B |
| Power Factor (PF): | >0.9 |
| Input Driver: | cable with flying leads |
| Output of Driver: | DC 28-40V, 850-1050mA |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | plug connector |
| Switching Cycles: | >30.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Loop-Through Cabling: | |
| Ambient Temperature (TA): | -20°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -30°C - 80°C |
| Dimensions: | 620x620x30 mm |
| Mounting: | Decke |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 40 (40 room side) |
| IK Code: | 04 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | Stahl+Alu+PS |
| Coating: | powder-coated |
| Cover: | prismatic |
| Net Weight: | 1846 g |
| Type of Packaging: | box |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >50.000 h L80/B10 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405119090 |
| Certifications | CE,ENEC |
| Barcode: | 4250557827773 |
| Bildschirmarbeitsplatz tauglich nach EN 12464-1 | |
| CCT-Select: schaltbare Lichtfarbe 3000, 4000,5000K | |
| Aufbauleuchte/surface mount panel | |
| Backlite Technology 120lm/W typ. | |
| OneFitAll, Power Select: 28,32,36,40 Watt | |
Viewed


