Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG56279
Prices are only visible after login.
Last Stock
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
Short information
- Order number: : LG56279
- Luminous Flux: 2000 lm
- Power Draw: 18 W
- Light Color: daylight (5000 K)
- Input Current: AC 220 - 240V, 50Hz
- Color Rendering Index (CRI): ≥90 Ra
- IP Code: 20
- Beam Angle: 135°
- LED-Chip: Samsung SMD 5630
- Dimensions: 26x1200 mm
- Warranty: 3 years
Luminous Flux
2000
lm
Power Draw
18 W
Light Color
5000 K
daylight
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>90 Ra
IP Code
IP 20
Beam Angle
135°
Dimensions
(ØxH) in mm
26x1200
Warranty
3 years
Socket:
Socket:
G13
LED Tube Performance PRO HI-CRI Mediatube Very efficient LED tube to... more
Product information "Röhre Performance PRO Mediatube HI-CRI 1200 18-950-2000LM"
LED Tube
Performance PRO HI-CRI Mediatube
Very efficient LED tube to replace traditional flourescent tubes. These Litegear® Performance Line LED tubes are manufactured to the latest European standards and are TüV approved. For safety reasons they have power input only from one side and a fuse bridgestarter included that has to replace the old starter. These LED tubes have a very high brightness and can safe up to 70% of energy compared to the traditional tubes. Very easy to exchange within seconds. Due to their long lifespan, return on investment will be reached in short time. The Litegear® Performance Line stands for a greener future and highest security standards. All tubes are available in different color temperatures.
Features:
- smooth light spread
- Mercury free
- CO² reduction
- easy and quick installation
- long lifetime
- Quick start - no start up time
Scope:
- general illumination
- public buildings
- Lobby, Corridor illumination
- Parking places
Related links to "Röhre Performance PRO Mediatube HI-CRI 1200 18-950-2000LM"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 2000 lm |
| LED Output: | 18 W |
| Light Yield: | 111 lm/W |
| Light Temperature: | 5000 K |
| Light Color: | daylight |
| Color Rendering Index: | ≥90 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <6 |
| Beam Angle: | 135 ° |
| LED-Chip Manufacturer: | Samsung |
| LED-Chip: | SMD 5630 |
| Ignition Time: | <1 s |
| Input Current: | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Power Consumption: | 18 W |
| Contains Driver: | |
| Power Factor (PF): | >0.94 |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Ambient Temperature (TA): | -20°C - 50°C |
| Dimensions: | 26x1200 mm |
| Length of Tube: | 1200 mm |
| Socket: | G13 |
| Rotating Socket: | |
| IP Class: | 20 |
| Cover: | opal |
| Net Weight: | 353 g |
| Type of Packaging: | box |
| Dimensions of Packaging: | 1290xØ35 |
| Weight incl. Packaging: | 0.557 kg |
| Content Master Package: | 25 |
| Dimensions of Master Package: | 1306x196x210 mm |
| Weight Master Package: | 14,40 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 3 years |
| Operating Hours: | >50.000 h L70/B50 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405499090 |
| Certifications | CE |
| Barcode: | 4250557808710 |
Viewed



