Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG11656
Prices are only visible after login.
Availability: on request
Short information
- Order number: : LG11656
- Luminous Flux: 4900 lm
- Power Draw: Power Select (12-38 W)
- Light Color: exciting color (3100 K)
- Input Current: AC 220 - 240V, 50/60Hz
- Color Rendering Index (CRI): ≥92 Ra
- IP Code: 20
- Beam Angle: 38°
- LED-Chip: COB
- Housing Color: white
- Dimensions: 90x108 mm
- Warranty: 5 years
Luminous Flux
4900
lm
Power Draw
38 W
Light Color
3100 K
exciting color
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>92 Ra
IP Code
IP 20
Beam Angle
38°
mounting type
Light Direction
Dimensions
(ØxH) in mm
90x108
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
LED-Trackspot high efficient LED-Spot max.130lm/W 1650-4900lm... more
Product information "LED- ASTARA 12-38/931/1600-4900LM WH max. 130lm/W Exciting Colors for Fashion"
LED-Trackspot
- high efficient LED-Spot max.130lm/W 1650-4900lm
- for common 3 Phase Trackrails, also in Dali Version available
- high reflective Alanod segment reflector
- compact in track driver with output select: 300-1050mA, 12-38W using range, ENEC05 certified
- long lifespan components guarantee low maintenanceand operational costs
- compact construction with wide swivel range
- exchangeable reflector with different beam angles optional available: 15°, 24°, 45°, 60°
Applications:
- Shops, supermarket, showroom, fashion boutique
- Museum, gallery, exhibition
Related links to "LED- ASTARA 12-38/931/1600-4900LM WH max. 130lm/W Exciting Colors for Fashion"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 4900 lm |
| Light Yield: | 130 lm/W |
| Light Temperature: | 3100 K |
| Light Color: | exciting color |
| Color Rendering Index: | ≥92 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <3 |
| Beam Angle: | 38 ° |
| Swappable Reflector: | |
| Light Emission: | downward |
| LED-Chip: | COB |
| Number of LED: | 1 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Input Current: | AC 220 - 240V, 50/60Hz |
| Power Consumption: | Power Select (12-38 W) |
| Contains Driver: | |
| Driver Manufacturer: | KGP |
| Power Factor (PF): | >0.95 |
| Input Driver: | lighting track |
| Output of Driver: | DC 10-42V, 300-1050mA |
| CC/CV: | CC |
| Input Lamp: | Power rail |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | I |
| Ambient Temperature (TA): | -20°C - 45°C |
| Storage Temperature: | -20°C - 45°C |
| Dimensions: | 90x108 mm |
| Mounting: | Decke,Stromschiene |
| Montageart: | surface mounted |
| Pivot Range pan: | 355 ° |
| Pivot Range tilt: | 90 ° |
| IP Class: | 20 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | aluminum |
| Coating: | powder-coated |
| Cover: | clear |
| Net Weight: | 895 g |
| Type of Packaging: | box |
| Dimensions of Packaging: | 179x95x205 |
| Weight incl. Packaging: | 0.99 kg |
| Content Master Package: | 15 |
| Dimensions of Master Package: | 530x220x495 mm |
| Weight Master Package: | 13,95 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >50.000 h L80/B20 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405119090 |
| Certifications | CE,LM80,SELV |
| Allanod Reflector: Miro 4 / Miro 20 | |
| Systemefficiency: 130lm/W@15W | |
| wechselbarer Reflektor | |
| inkl. 3-Phaseadapter/incl. 3 phase track adapter | |
| Power select 12-38W über DIP Schalter | |
Formschöner Stromschienenstrahler für den Ersatz von konventionellen Halogen- oder HQI-Strahlern more
Formschöner Stromschienenstrahler für den Ersatz von konventionellen Halogen- oder HQI-Strahlern
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Temperaturbereich: -20°C - 45°C
Lichtstrom: 4900 lm
LED-Leistung: Power Select (12-38 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 130 lm/W
Farbtemperatur: 3100 K
Lichtfarbe: exciting color
Farbwiedergabeindex (Ra): >92
Farbtoleranz (SDCM): <3
Abstrahlwinkel: 38°
Lichtaustritt: direkt
Maße: 90x108 mm
Montageart: Aufbau (Decke,Stromschiene)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20
Außenfarbe: white
Gehäusematerial: Aluminium
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: klar
Nettogewicht: 895 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B20): 50000 h
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Temperaturbereich: -20°C - 45°C
Lichtstrom: 4900 lm
LED-Leistung: Power Select (12-38 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 130 lm/W
Farbtemperatur: 3100 K
Lichtfarbe: exciting color
Farbwiedergabeindex (Ra): >92
Farbtoleranz (SDCM): <3
Abstrahlwinkel: 38°
Lichtaustritt: direkt
Maße: 90x108 mm
Montageart: Aufbau (Decke,Stromschiene)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20
Außenfarbe: white
Gehäusematerial: Aluminium
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: klar
Nettogewicht: 895 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B20): 50000 h
Viewed





