Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG31243SE3
Available from 04/2026
Prices are only visible after login.
Availability: Ready to ship today, Delivery time appr. 1-3 workdays
Short information
- Order number: : LG31243SE3
- Luminous Flux: 2300 lm
- Power Draw: Power Select (7,10,15,23 W)
- Light Color: CCT Select (3000,3500,4000 K)
- Input Current: AC 220 - 240V, 140-460mA, 50/60Hz, DC 180-240
- Color Rendering Index (CRI): ≥80 Ra
- IP Code: 44 (44 room side)
- Beam Angle: 120°
- LED-Chip: Smalite SMD 2835
- Housing Color: white
- Dimensions: 335x63 mm
- Warranty: 5 years
Luminous Flux
2300
lm
Power Draw
25 W
Light Color
3000,3500,4000 K
CCT Select
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>80 Ra
IP Code
IP 44
IP Class Room Side
IP 44
room side
Beam Angle
120°
ceiling, wall
mounting type
Light Direction
Dimensions
(ØxH) in mm
335x63
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
Universal surface-mounted luminaire with sensor and battery emergency light for 3 hours... more
Product information "Artea 23-830/840-2300LM CCT-/Power Select, Sensor + Emergency Autotest"
Universal surface-mounted luminaire with sensor and battery emergency light for 3 hours
Artea is a universal wall / ceiling mounted luminaire with CCT Select 3000 / 4000K and Power Select: function output power 10-23W and luminous flux: 1000, 1500 and 2300 lumens.Artea ihas a service friendly, modular design. LED board and driver are combined on a replaceable unit. Optionally, a battery supply can be additionally connected for autonomous emergency power operation. The lluminaire has a robust, impact-resistant plastic housing which can also be used in protected outdoor areas.
Maximum 42 luminaires can be operated by a 16A fuse breaker.
- Including batteries and emergency switch driver in case electricity fails. Luminous flux in battery mode: 260 Lumen
- Automatic selftest: weekly funktion test and annual long duration test
Selectable functions for Sensor:
Detection area: 50/100% (7-14m)
Hold time: 5sek-10min.
corridor function 10/25% light level after last motion detection
hold time for corridor light function: 0 Sek., 10min, 30 min., unendlich
daylight harvesting: 5-150 Lux, aus
Related links to "Artea 23-830/840-2300LM CCT-/Power Select, Sensor + Emergency Autotest"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 2300 lm |
| LED Output: | 20 W |
| Light Yield: | 100 lm/W |
| Light Temperature: | 3000,3500,4000 K |
| Light Color: | CCT Select |
| Color Rendering Index: | ≥80 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <3 |
| Beam Angle: | 120 ° |
| Unified Glare Rating (UGR): | 19 |
| Light Emission: | downward |
| LED-Chip Manufacturer: | Smalite |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Number of LED: | 80 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Glow Wire Test 650°C/30s |
| Input Current: | AC 220 - 240V, 140-460mA, 50/60Hz, DC 180-240 |
| Power Consumption: | Power Select (7,10,15,23 W) |
| Contains Driver: | |
| Power Factor (PF): | >0.9 |
| Input Driver: | terminal |
| Output of Driver: | DC 30-50V, 140-460mA |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | Terminal |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | I |
| Loop-Through Cabling: | |
| Ambient Temperature (TA): | 0°C - 40°C |
| Storage Temperature: | -20°C - 40°C |
| Dimensions: | 335x63 mm |
| Mounting: | ceiling,wall |
| Montageart: | surface mounted |
| IP Class: | 44 (44 room side) |
| IK Code: | 10 |
| Housing Color | white |
| Housing Color (RAL Code): | similar 9016 |
| Housing Material: | plastic |
| Special Feature of Housing: | modularer Aufbau |
| Cover: | opal |
| Net Weight: | 1500 g |
| Luminaire Type: | Fluchtwegleuchtung |
| Testing Facility: | automatischer Selbsttest |
| Battery Warranty: | 3 |
| Discharge Duration: | ≥3 h |
| Battery Type: | LiFePo4 |
| Battery Current: | 1800 mA |
| Battery Charge Duration: | 24 h |
| Initial Charge Duration: | 24 h |
| Charging Power Consumption: | 1.5 W |
| Luminous Flux in Battery Mode: | 270 lm |
| Standards for emergency luminaires: | DIN EN 60598-2-22, DIN EN 62034: 2012, Anforderung nach DIN EN 50172 |
| Type of Packaging: | box |
| Dimensions of Packaging: | 343x343x70 |
| Weight incl. Packaging: | 1.6 kg |
| Content Master Package: | 10 |
| Dimensions of Master Package: | 745x360x365 mm |
| Weight Master Package: | 16,5 kg |
| Product Line: | Advance Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >50.000 h L80/B20 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405114090 |
| Certifications | CE |
| Barcode: | 4250557827247 |
| Ideal für Flure/Treppenhäuser, Batterienotlicht 3h | |
| Perfect for corridors/staircase hous, emergency 3h | |
| Microwave Sensor Version, Master/Slave Mode | |
| Can be used temporarily outside under canopies | |
| 3CCT Select: 3000-4000K,Power Select: 7,10,15,23W | |
Runde LED-Wand-/Deckenanbauleuchte mit wählbarer Lichtfarbe und Leistungsanpassung more
Runde LED-Wand-/Deckenanbauleuchte mit wählbarer Lichtfarbe und Leistungsanpassung
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Temperaturbereich: 0°C - 40°C
Lichtstrom: 2300 lm
LED-Leistung: Power Select (7,10,15,23 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 100 lm/W
Farbtemperatur: 3000,3500,4000 K
Lichtfarbe: CCT Select
Farbwiedergabeindex (Ra): >80
Farbtoleranz (SDCM): <3
Abstrahlwinkel: 120°
UGR: 19
Bildschirmgerecht gemäß EN12464-1 durch begrenzte Leuchtdichten L ≤ 3000 cd/m² für Ausstrahlungswinkel oberhalb 65° rundum
Lichtaustritt: direkt
Maße: 335x63 mm
Montageart: Aufbau (Decke,Wand)
Schutzklasse (DIN EN 61140): II
Schutzart (DIN EN 60529): IP44 (IP44 raumseitig)
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK10
Außenfarbe: white (9016)
Gehäusematerial: plastic
Abdeckung: opal
Nettogewicht: 1500 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B20): 50000 h
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Temperaturbereich: 0°C - 40°C
Lichtstrom: 2300 lm
LED-Leistung: Power Select (7,10,15,23 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 100 lm/W
Farbtemperatur: 3000,3500,4000 K
Lichtfarbe: CCT Select
Farbwiedergabeindex (Ra): >80
Farbtoleranz (SDCM): <3
Abstrahlwinkel: 120°
UGR: 19
Bildschirmgerecht gemäß EN12464-1 durch begrenzte Leuchtdichten L ≤ 3000 cd/m² für Ausstrahlungswinkel oberhalb 65° rundum
Lichtaustritt: direkt
Maße: 335x63 mm
Montageart: Aufbau (Decke,Wand)
Schutzklasse (DIN EN 61140): II
Schutzart (DIN EN 60529): IP44 (IP44 raumseitig)
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK10
Außenfarbe: white (9016)
Gehäusematerial: plastic
Abdeckung: opal
Nettogewicht: 1500 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B20): 50000 h
Viewed






