Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG32296DAWH
Available soon
Short information
- Order number: : LG32296DAWH
- Luminous Flux: 9600 lm
- Power Draw: Power Select (45, 50, 55, 60 W)
- Light Color: neutralwhite (4000 K)
- Input Current: AC 220 - 240V, 259-340mA, 50/60Hz
- Color Rendering Index (CRI): ≥90 Ra
- IP Code: 20
- LED-Chip: EBRIGHT SMD 2835
- Housing Color: white
- Dimensions: 1492x100x12 mm
- Warranty: 5 years
Luminous Flux
9600
lm
Power Draw
60 W
Light Color
4000 K
neutralwhite
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>90 Ra
IP Code
IP 20
Light Direction
Dimensions
(LxBxH) in mm
1492x100x12
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
Linear LED tracklight for 3-phase trackrails with Dali dimming driver Elegant,... more
Product information "Modulux BATWING Linear LED- Modul 150-45/60-940-9600lm-WH DALI2"
Linear LED tracklight for 3-phase trackrails with Dali dimming driver
Elegant, flat LED luminaire with integrated 3-phase track adapter which is completely integrated in the standard track rails. Elegant, ultra flat appearance only 12mm high and 100mm wide. Special LED Lenspanel with 20° x 90° beamangle.The wings ar adjustrable by 30° each. Ideal for illuminating supermarket shelves, retail areas, exhibition halls, extremely high luminous flux up to 9600 lumens with only 60W consumption corresponding to up to 160 lumens / watt.
- Easy and fast installation using 3-phase trackrail adapters for 4 to 6 wires Dali rails
- 3 selectable power phases, compatible with all common track systems
- Adjustment output power: Adjustable LED driver 45, 50, 55, 60Watt
- Dali 2 LED driver with integrated design
- Modular structure of the lens panel
- The individual modules can be seamlessly lined up. It creates the impression of a continuous line of light.
- Good heat dissipation and optimal light distribution
- Available in 2 housing colors: black, white optional also in silver (clarify minimum quantity beforehand)
- Long-life LED technology: up to 70,000 hours L80 B20
- Standard light colors. 3000K, 4000K optional: 2700K, 3500K, 5000K, 6000K
- available in two lengths: 60cm and 150cm
Related links to "Modulux BATWING Linear LED- Modul 150-45/60-940-9600lm-WH DALI2"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 9600 lm |
| LED Output: | 60 W |
| Light Yield: | 160 lm/W |
| Light Temperature: | 4000 K |
| Light Color: | neutralwhite |
| Color Rendering Index: | ≥90 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <3 |
| Unified Glare Rating (UGR): | 25 |
| Light Emission: | downward |
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | DALI,Push-Dim |
| LED-Chip Manufacturer: | EBRIGHT |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Number of LED: | 240 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Glow Wire Test 650°C/30s |
| Input Current: | AC 220 - 240V, 259-340mA, 50/60Hz |
| Power Consumption: | Power Select (45, 50, 55, 60 W) |
| Contains Driver: | |
| Driver Manufacturer: | Litegear |
| Power Factor (PF): | >0.95 |
| Input Driver: | lighting track |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | Power rail |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | I |
| Compatible with Emergency Current: | |
| Ambient Temperature (TA): | -25°C - 50°C |
| Storage Temperature: | -40°C - 85°C |
| Dimensions: | 1492x100x12 mm |
| Mounting: | Decke,Stromschiene |
| IP Class: | 20 |
| IK Code: | 03 |
| Housing Color | white |
| Housing Color (RAL Code): | similar 9016 |
| Housing Material: | steel |
| Coating: | powder-coated |
| Special Feature of Housing: | 3-Phase adapter |
| Cover: | Lens |
| Net Weight: | 1800 g |
| Type of Packaging: | none |
| Weight incl. Packaging: | 2.1 kg |
| Content Master Package: | 10 |
| Dimensions of Master Package: | 1570x390x290 mm |
| Weight Master Package: | 21 kg |
| Product Line: | Premio Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >70.000 h L80/B20 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405499090 |
| Certifications | CE,TÜV |
| spezille Optik für Supermarktregale | |
| special optics for shelf lighting in supermarkets | |
| 2 x 90° x 20° double asymmetric 30° adjustable til | |
| Power adjust: 45/50/55/60W 9600LM max. 160lm/W | |
LED-Lichtbandleuchte mit integriertem 3-Phasenstromschienenadapter more
LED-Lichtbandleuchte mit integriertem 3-Phasenstromschienenadapter
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Temperaturbereich: -25°C - 50°C
Lichtstrom: 9600 lm
LED-Leistung: Power Select (45, 50, 55, 60 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 160 lm/W
Farbtemperatur: 4000 K
Lichtfarbe: neutralwhite
Farbwiedergabeindex (Ra): >90
Farbtoleranz (SDCM): <3
UGR: 25
Lichtaustritt: direkt
Maße: 1492x100x12 mm
Montageart: (Decke,Stromschiene)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK03
Außenfarbe: white (9016)
Gehäusematerial: Stahl
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: Linse
Nettogewicht: 1800 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B20): 70000 h
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Temperaturbereich: -25°C - 50°C
Lichtstrom: 9600 lm
LED-Leistung: Power Select (45, 50, 55, 60 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 160 lm/W
Farbtemperatur: 4000 K
Lichtfarbe: neutralwhite
Farbwiedergabeindex (Ra): >90
Farbtoleranz (SDCM): <3
UGR: 25
Lichtaustritt: direkt
Maße: 1492x100x12 mm
Montageart: (Decke,Stromschiene)
Schutzklasse (DIN EN 61140): I
Schutzart (DIN EN 60529): IP20
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK03
Außenfarbe: white (9016)
Gehäusematerial: Stahl
Gehäusebeschichtung: pulverbeschichtet
Abdeckung: Linse
Nettogewicht: 1800 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B20): 70000 h
Viewed



