Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
Order number: LG31247DA
Available from 09/2026
Prices are only visible after login.
Availability: Only on Request. Estimated delivery time more than 8 weeks.
Short information
- Order number: : LG31247DA
- Luminous Flux: 4000 lm
- Power Draw: Power Select (12, 17, 23, 32 W)
- Light Color: CCT Select (2700, 3000, 4000 K)
- Input Current: AC 220 - 240V, 50/60Hz, DC 180-240V
- Color Rendering Index (CRI): ≥80 Ra
- IP Code: 65
- Beam Angle: 120°
- LED-Chip: Smalite SMD 2835
- Housing Color: white
- Dimensions: 400x69 mm
- Warranty: 5 years
Luminous Flux
4000
lm
Power Draw
32 W
Light Color
2700, 3000, 4000 K
CCT Select
Color Rendering Index (CRI)
CRI
>80 Ra
IP Code
IP 65
Beam Angle
120°
ceiling, wall
Light Direction
Dimensions
(ØxH) in mm
400x69
Warranty
5 years
The light source may only be replaced by qualified persons
The driver may only be replaced by qualified persons
Universal surface-mounted luminaire with universal installation base Lyona is a... more
Product information "LYONA 400-32/827-840-4000LM CCT-/Power Select DALI D4i Dim"
Universal surface-mounted luminaire with universal installation base
Lyona is a universal wall/ceiling surface-mounted luminaire with color temperature selection: CCT Select 2700/3000/4000K and Power Select: 12, 17, 23 or 32W, corresponding to a luminous flux of 1400, 2000, 3000 and 4000 lumens.
Lyona has an impressiv service-friendly, modular design; all luminaires are based on a modular installation base. The luminaire can be mounted on walls and ceilings or, using optional spring clamps, partially recessed into the ceiling.
• Optional version with smart wireless motion sensor available. Swarm function possible with switchable orientation lighting.
• Ideal for stairwells or hallways. The sensor operates in up to two axes vertically in stairwells and additionally in a horizontal axis, for example, in hallways.
- Several Lyona luminaires will network together over 2,4GHz signal.
• Optional version with battery-powered emergency lighting available: automatic self-test
• Also available as a DALI version
• Housing made of impact-resistant polycarbonate IK10
• Weatherproof design: IP65 for outdoor installation under canopies or in bathrooms
Number of lights on a 16B circuit breaker: 32
Areas of application:
Stairwells, hotels/offices, sanitary facilities, hallways/rooms, basements/storage rooms, outdoors under canopies
Related links to "LYONA 400-32/827-840-4000LM CCT-/Power Select DALI D4i Dim"
Technical Details:
| Luminous Flux: | 4000 lm |
| Light Yield: | 125 lm/W |
| Light Temperature: | 2700, 3000, 4000 K |
| Light Color: | CCT Select |
| Color Rendering Index: | ≥80 Ra |
| Color Consistency (SDCM): | <3 |
| Beam Angle: | 120 ° |
| Unified Glare Rating (UGR): | 22 |
| Light Emission: | downward |
| Dimmable: | |
| Method of Dimming: | DALI-2 |
| LED-Chip Manufacturer: | Smalite |
| LED-Chip: | SMD 2835 |
| Ignition Time: | <0,5 s |
| Glow Wire Test 650°C/30s |
| Input Current: | AC 220 - 240V, 50/60Hz, DC 180-240V |
| Power Consumption: | Power Select (12, 17, 23, 32 W) |
| Contains Driver: | |
| Power Factor (PF): | >0.9 |
| Input Driver: | terminal |
| CC/CV: | CC |
| Output Current Adjustable: | |
| Input Lamp: | Terminal |
| Switching Cycles: | >100.000 |
| Electrical Protection Class: | II |
| Compatible with Emergency Current: | |
| Loop-Through Cabling: | |
| Ambient Temperature (TA): | -25°C - 40°C |
| Storage Temperature: | -40°C - 40°C |
| Dimensions: | 400x69 mm |
| Mounting: | ceiling,wall |
| Montageart: | Aufbau + Einbau |
| IP Class: | 65 |
| IK Code: | 10 |
| Housing Color | white |
| Housing Material: | Polycarbonat |
| Special Feature of Housing: | modularer Aufbau |
| Cover: | opal |
| Net Weight: | 1450 g |
| Type of Packaging: | box |
| Weight incl. Packaging: | 1.88 kg |
| Content Master Package: | 5 |
| Dimensions of Master Package: | 430x420x435 mm |
| Weight Master Package: | 9,8 kg |
| Product Line: | Premio Line |
| Warranty | 5 years |
| Operating Hours: | >100.000 h L80/B50 |
| Disposal Obligation: | |
| Customs Tariff Number: | 9405114090 |
| Certifications | CE,SELV |
| Ideal für Flure und Treppenhäuser | |
| Perfect for corridors and staircase hous | |
| Kann im Freien unter Vordächer verwendet werden! | |
| Can be used temporarily outside under canopies | |
| 3CCT Select: 2700-4000K, Power Select: 12 -32W | |
Runde LED-Wand-/Deckenanbauleuchte mit wählbarer Lichtfarbe und Leistungsanpassung more
Runde LED-Wand-/Deckenanbauleuchte mit wählbarer Lichtfarbe und Leistungsanpassung
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Temperaturbereich: -25°C - 40°C
Lichtstrom: 4000 lm
LED-Leistung: Power Select (12, 17, 23, 32 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 125 lm/W
Farbtemperatur: 2700, 3000, 4000 K
Lichtfarbe: CCT Select
Farbwiedergabeindex (Ra): >80
Farbtoleranz (SDCM): <3
Abstrahlwinkel: 120°
UGR: 22
Lichtaustritt: direkt
Maße: 400x69 mm
Montageart: Aufbau + Einbau (Decke,Wand)
Schutzklasse (DIN EN 61140): II
Schutzart (DIN EN 60529): IP65
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK10
Außenfarbe: white
Gehäusematerial: Polycarbonat
Abdeckung: opal
Nettogewicht: 1450 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B50): 100000 h
Vorschaltgerät: LED-Treiber
Dimmfähig: ja
Temperaturbereich: -25°C - 40°C
Lichtstrom: 4000 lm
LED-Leistung: Power Select (12, 17, 23, 32 W)
Leuchten-Lichtausbeute: 125 lm/W
Farbtemperatur: 2700, 3000, 4000 K
Lichtfarbe: CCT Select
Farbwiedergabeindex (Ra): >80
Farbtoleranz (SDCM): <3
Abstrahlwinkel: 120°
UGR: 22
Lichtaustritt: direkt
Maße: 400x69 mm
Montageart: Aufbau + Einbau (Decke,Wand)
Schutzklasse (DIN EN 61140): II
Schutzart (DIN EN 60529): IP65
Stoßfestigkeitsgrad (IEC 62262): IK10
Außenfarbe: white
Gehäusematerial: Polycarbonat
Abdeckung: opal
Nettogewicht: 1450 g
Garantie: 5 Jahre
Mittlere Lebensdauer (L80/B50): 100000 h
Viewed






